17. märtsi varahommikul lahkusid Paide Gümnaasiumi seitsmendikud koos õpetajatega Paidest, et minna klassiekskursioonile Soome. Tallinna sadamasse saabuti umbkaudu veerand kaheksa, kus õpilased ja õpetajad tutvusid oma reisi giidiga. Seltskond sai giidilt oma laevapiletid ja juba kella kaheksast lahkus laev Tallinnast. Laevapilet sisaldas endas ka ühekordset pääset rootsi lauda, kus kõik oma kõhud täis sõid. Kahetunnisel laevareisil said kõik laevas ringi vaadata.

Soome sadamasse jõudes ootas klasse ees buss, mis Helsingis väikese linnaekskursiooni tegi. Ekskursioonil tutvustati rühmale Vana Turu platsi ja Senativäljakut. Peale seda külastati Sea Life´i. Õpetaja Merike Einma jagas õpilastele ka töölehed, et ringi liikudes märkaks muudki kui ainult mereolevusi. Pärast keskuse külastust suunduti Esplanaadi parki ning Helsingi lähedal asuvasse linna Vandasse, kui asub Fazeri tehas. Tehasesse sisenedes jagati grupp kaheks: ühte gruppi läksid need, kes oskasid paremini inglise keelt ja järgnesid giidile, kes seda keelt valdas ning teine grupp järgnes eesti keelt kõnelevale giidile. Õpilastele tutvustati veidi tootmisega seonduvat, tööstuse ajalugu ja veidi ka praegust olukorda. Kõige oodatuim hetk oli Fazeri toodete degusteerimine. Pärast ringkäiku lipsati läbi ka tehase kommipoest, kust igaüks endale meelepärast leidis. Suundudes tagasi Helsingisse kiigati sisse Soome rahvusmuuseumi, samuti ka Sibeeliuse parki ja kaljukirikusse Templiaukkio. Veel üks oodatumaid kohti oli ostukeskus Jumbo, kuhu õpilased kärmelt ostlema kibelesid, sest nii suurde ostukeskusesse ei satu just iga päev. Kahetunnisele ostlemisele ja kehakinnitusele järgnes sõit sadamasse.

Laev väljus sadamast kell 22.00 ning seltskond hajus taaskord laevale laiali. Nii mõnigi õpilane jäi teel Tallinnasse tukkuma või läks ja vaatas veel laevapoes ringi. Tallinnasse jõudes oli kell juba mõni minut üle südaöö. Sadamast lahkudes ja Paidesse naastes muljetasid kõik kordaläinud ekskursiooni elamustest. Kella kahe paiku olid kõik õpilased oma kodudes tagasi.

Mari-Helen Aare
7b klass