Igal aastal korraldab EENA koostöös Sotsiaalministeeriumiga  Võrdse Palga Päeva kampaaniat, mille eesmärgiks on juhtida inimeste tähelepanu palgalõhele ja suunata tööandjaid võrdse palga maksmisele.

9. mail käis koolis EENA (Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon) noortejuht Lilian Promet. Me alustasime hingamisharjutusega, mis oli tegelikult täiesti spontaanne. See oli inspireeritud meie ärevast õhkkonnast – hirmust esmaspäevase kaitsmise ees. Ta tegeleb ka joogaga ning seetõttu pakkus meile üht hingamisharjutust.

Tegelik põhjus, miks ta tuli, oli see, et ta tahtis meile tutvustada noorte olukorda tööturul. Esmalt palus ta kirjutada paberile meie unistuste töö ning soovitud palga. Polnud midagi uut – poistel olid suuremad ambitsioonid. See oli ka asi, millest oli palju juttu. Naistel on väiksemad ambitsioonid ning madalamad standardid, mis tulevad ehk sellest, et Eestis on Euroopa suurim palgalõhe. Ei julgetagi enam midagi nõuda. Ta innustas meid püüdlema oma unistuste poole ning ütles, et meil ei tohiks olla piire – ei palga- ega riigipiire. Mind häiris veidi ehk sinisilmsus, mis väljendus tema sõnades, et 8000 eurot kuupalgaks praegusel tööturul nõuda on täiesti reaalne. Ehk peaks pöörama pilgud vähekene realistlikumatesse kõrgustesse, sest Eesti keskmine palk on ligikaudu 1200 eurot. Siinkohal pole küsimus enam soolises võrdsuses, vaid realistlikus vaates elule. Siiski võib öelda, et ta on hästi tööturuga kursis. Ta motiveeris  meid kõiki püüdlema nendesse kõrgustesse, millest hetkel vaid unistame.

 

Berta Kaleva
11. klassi õpilane