Neljapäeval, 29. märtsil, oli Paide Gümnaasiumi koolipere elevil, sest 2. ja 3. tunni ajal pakkusid meie kooli 6.-12. klasside õpilastele kontserdielamust laulev näitleja Jüri Aarma ja Ooper-Kvartett koosseisus Henno Soode (viiul), Elvin Toodo (viiul), Kerstin Tomson (vioola) ja Mati Leibak (tšello).

Kontsert pakkus mõtteainet hümni kui riigi muusikalise sümboli tähendusest. Kuulajad said teadmisi eri maade hümnide saamislugudest, autoritest ja nendega seotud ajaloolistest seikadest.

Ettekandele tulid Läti, USA, Türgi, Poola jt rahvaste hümnid. Esitati ka hümni, mida kunagi enam ei laulda. Selleks oli Gustav Ernesaksa loodud ENSV sümbollaul. Jüri Aarma harivad ja paeluvad jutud andsid õpilastele palju uut informatsiooni. Näiteks Saksa kolonistide mõjutusel on Mikroneesia hümni meloodiaks meilegi üsna tuttav saksa päritolu laul „Mu isamaa armas“ ja Poola hümni kirjutas krahv Michal Oginski (kuulsa poloneesi autor). Tuli välja, et sama hümniviis oli omal ajal tänaseks kaardilt kadunud Jugoslaavia riigi hümniks – küll aga teises helistikus ja aeglasemas tempos jne.

Kindlasti oli õpilastel huvitav kuulata, kuidas kõlab klassikaline keelpillikvartett.

Suur tänu Eesti Kontserdile toredate koolikontsertide korraldamise eest!

 

Anne Toomistu
muusikaõpetaja